Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Biszczy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Biszczy

Karta Dużej Rodziny

Czcionka:

Z dniem 1 stycznia 2019 r. ulegają zmianie druki o wydanie Karty Dużej Rodziny w związku z wprowadzonymi zmianami dot. przysługiwania kart dla rodziców/rodzica i małżonka rodzica , którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom/rodzicowi oraz małżonkowi rodzica i dzieciom jeśli w dniu składania wniosku o przyznanie Karty co najmniej troje dzieci w rodzinie spełnia poniższe warunki.
Przez dziecko spełniające warunki wynikające z ustawy o Karcie Dużej Rodziny należy rozumieć dziecko, które w chwili składania wniosku jest w wieku do 18 roku życia lub w wieku do 25 roku życia, jeżeli uczy się w szkole lub szkole wyższej, bez ograniczeń wiekowych, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny przysługuje wyłącznie rodzicom/rodzicowi oraz małżonkowi rodzica jeśli mają lub mieli łącznie na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, bez względu na ich wiek (obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.)

Powiatowa Karta Dużej Rodziny

http://www.bilgoraj.naszepcpr.pl/karta-duzej-rodziny-3

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Przysługuje niezależnie od dochodu rodzinom z przynajmniej trójką dzieci. Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny będzie dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).

Osoby ubiegające się o Kartę będą składać jeden wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, na którym będą zaznaczać czy ubiegają się o Kartę tradycyjną czy elektroniczną czy obie, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu przez gminę zostanie przyznana Karta w wybranej formie (jeśli zostaną przyznane 2 formy Karty obie będą miały ten sam numer). Jednocześnie, rodzic oraz małżonek rodzica, któremu zostanie przyznana Karta elektroniczna będzie mógł wizualizować na swoim urządzeniu mobilnym (przed wszystkim smartfonie) Karty elektroniczne swoich dzieci oraz drugiego rodzica lub małżonka rodzica.

Ponadto, jeśli członek rodziny wielodzietnej do dnia 31.12.2017 r. złożył wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, to przyznanie drugiej formy Karty wiąże się jedynie z weryfikacją, czy dany członek rodziny wielodzietnej posiada ważną formę Karty w innej formie, niż wnioskowana, a ponadto, czy uzupełnił adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego.
W przypadku osób, które wnioskują o dodatkową formę Karty Dużej Rodziny, nie ma potrzeby podawania na wniosku danych, którymi wójt/burmistrz/prezydent miasta już dysponuje ani złożenia oświadczeń, które stanowiły podstawę do przyznania Karty Dużej Rodziny. 

Kiedy mogę złożyć wniosek o wydanie karty?

W każdym czasie, w godzinach pracy urzędu gminy/miasta lub w ośrodku pomocy społecznej, jeśli to ośrodek pomocy społecznej został przez wójta/burmistrza/prezydenta upoważniony do przyjmowania wniosków i wydawania Karty Dużej Rodziny.

Jak ubiegać się o Kartę elektroniczną?

Wniosek należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania bądź elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia. We wniosku należy zaznaczyć czy ubiega się o kartę tradycyjną czy elektroniczną czy o obie. Jeśli członek rodziny posiada już ważną Kartę i chce otrzymać tę kartę w drugiej formie (np. ma już kartę tradycyjną i chce otrzymać elektroniczną) należy zaznaczyć jako rodzaj wniosku – wniosek o przyznanie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny i zaznaczyć wybraną formę karty. Ponadto, w przypadku ubiegania się o Kartę elektroniczną konieczne jest wypełnienie załącznika ZKDR-04– Informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych, w którym podaje się dane niezbędne do przyznania karty w tej formie (adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego) oraz wskazuje się osoby, które będą mogły wizualizować kartę tego członka rodziny – właściciela tej karty, rodzica lub małżonka rodzica.

Aby na urządzeniu rodziców były wyświetlane karty dzieci należy podać ich dane (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL lub numer dokumentu potwierdzającego tożsamość w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL). W załączniku ZKDR-04 (Informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych) rodzic lub małżonek rodzica może na swoim urządzeniu mobilnym wyświetlać następujące Karty:

1.     swoją

2.     drugiego rodzica lub małżonka

3.     dzieci.

Dzieci na swoim urządzeniu mobilnym mogą wyświetlać jedynie swoje Karty.

Objaśnienia do wzoru wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu

Z dniem 1 sierpnia 2017 r. z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny ((Dz.U. z 2017 r. poz. 1832)) zmianie uległo brzmienie art. 22 w zakresie określenia wzoru wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu. Dotychczas wniosek
o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie jej duplikatu mógł zostać złożony wyłącznie na wzorze określonym w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy. Obecnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1454), które weszło w życie w dniu 1 sierpnia 2017 r. określa zakres danych, jakie mają być podane we wniosku. Oznacza to,  że wniosek można złożyć na dowolnym wzorze, musi jednak spełniać wymogi wynikające z Kodeksu postępowania administracyjnego, czyli zawierać określenie żądania, wskazanie osoby składającej wniosek oraz jej podpis, jak również dane wskazane w przywołanym wyżej rozporządzeniu. Zmiany polegają m.in. na  rezygnacji ze wzoru wniosku o przyznanie Karty lub wydanie jej duplikatu. Zamiast tego stworzono katalog danych, jakie mają być zawarte we wniosku.

Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2018 r. ulega zmianie rozporządzenie w sprawie sposobu unieważnienia Karty Dużej Rodziny, wzorów graficznych oraz szczegółowego zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Zmiany we wzorze Karty dotyczą głównie wprowadzenia wzoru karty elektronicznej.

W związku z możliwość uzyskania karty elektronicznej rozporządzenie określa sposób, w jaki ma być unieważniona karta elektroniczna. Karta będzie blokowana przez wójta/ burmistrza lub prezydenta miasta.

Informacje zawarte we wniosku o przyznanie Karty (lub wydanie jej duplikatu) zostaną rozszerzone o wskazanie, że wnioskodawca wnioskuje o daną formę karty (bądź o obydwie formy jednocześnie). We wniosku będzie można również wskazać, czy rodzic (lub małżonek rodzica) chce, aby na jego urządzeniu mobilnym (smartfonie) udostępnione zostały karty elektroniczne pozostałych członków rodziny (dodawany w zmienianym rozporządzeniu w § 3 ust. 2 pkt 3). Ponadto we wniosku o kartę elektroniczną konieczne będzie wskazanie adresów e-mail oraz numerów telefonów członków rodziny wielodzietnej, którzy będą mieć kartę elektroniczną.

W związku ze zmianami ustawowymi zmodyfikowano zakresu informacji wskazywanych na wniosku przez rezygnację z części wymaganych informacji, które wójt, burmistrz lub prezydent miasta może pozyskać samodzielnie z rejestrów publicznych.

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny